ZRÓBMY RAZEM BIZNES

Rafael Moucka jest doświadczonym przedsiębiorcą, menedżerem i inwestorem. Od ponad dekady z powodzeniem rozwija pomysły biznesowe z obszaru IT i nowych technologii.

 

Jest absolwentem programu doskonalenia umiejętności menedżerskich MANAGEMENT 2009 oraz Akademii Strategicznego Przywództwa na Harvard Business School&ICAN Institute.

 

Był założycielem i Prezesem Zarządu grupy kapitałowej Positive Technology (Positive Power, mailPro i Invisio), w której przez ponad 13 lat odpowiadał za zarządzanie kluczowymi obszarami firmy i opracowywanie strategii jej rozwoju. Podczas jego działalności grupa dynamicznie rozwinęła się osiągając zatrudnienie na poziomie 100 osób. Spółka otrzymała także liczne wyróżnienia, między innymi, e-Gazelę Biznesu, wskazującą prężnie działające, stabilne finansowo i sukcesywnie wzrastające firmy.

Rafael Moucka pełnił także funkcję Członka Zarządu Indata Software SA, spółki skupiającej ponad 200 specjalistów IT, gdzie wspierał realizację strategii dalszego rozwoju firmy, opartą na akwizycji i przejęciach. To podczas jego kadencji spółka wykonała pierwszą ofertę publiczną i zadebiutowała na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych.

 

Po sprzedaży grupy Positive Technology Rafael Moucka zdecydował się inwestować w firmy z obszaru technologicznego, oferując im zarówno wsparcie mentorskie, jak i kapitałowe. Doświadczenie zdobyte podczas kilkunastoletniej obecności w obszarze e-biznesu wykorzystuje podczas przejęć, akwizycji i rozwoju kolejnych pomysłów biznesowych. Angażuje się także we wspieranie inicjatyw start up’owych, doradztwo biznesowe i ocenę młodych przedsiębiorstw.

 

Od lat dzieli się swoim doświadczeniem biznesowym współtworząc liczne konferencje o tematyce start up’owej i IT. W swoim dorobku ma także szereg publikacji, między innymi, dla Pulsu Biznesu, Dziennika Gazety Prawnej, Proseed czy MamStartup.

signature

START UP

Rafael Moucka aktywnie angażuje się w działalność start up’ową. Wielokrotnie pełnił funkcję Mentora Biznesu na wydarzeniach organizowanych przez organizacje start up’owe.

 

Ściśle współpracuje z gliwickim TechnoParkiem, biorąc udział w prowadzonych przez niego projektach. Od kilku lat regularnie ocenia start up’y podczas konferencji Start IT Up, dającej możliwość pozyskania kapitału na rozwój swojego pomysłu biznesowego. Zasiadał także w komisji oceniającej start up’y zgłoszone do konkursu Akcelerator Przedsiębiorczości Akademickiej Santander Universidades.

 

Prowadził również liczne szkolenia, między innymi, dla studentów Uniwersytetu Ekonomicznego. Współpracował z Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości, wskazując kierunek dalszego rozwoju związanym z nimi start up’om.

 

Współpracował z Państwową Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach. Brał także udział w projekcie promującym Gliwice jako Polską Dolinę Krzemową oraz spotkaniach z przedstawicielami władz miasta, mających na celu poprawę jakości funkcjonowania okolicznych firm.

„Najsłabszą stroną polskiego rynku start up’owego jest kwestia rozsądnego dzielenia się udziałami. Przez rozsądek rozumiem tu sytuację, w której inwestor nie chce zabrać początkującej firmie zbyt wielu udziałów, a start-up potrafi je odpowiednio wycenić.

 

Moim zdaniem na starcie jak najwięcej udziałów w firmie powinno pozostać w rękach właściciela. Inwestor lokując swój kapitał w jakiś pomysł powinien zabierać np. 5 procent, a nie jak często się u nas zdarza 50 procent udziałów. Większość powinna zostać w rękach właściciela, żeby w przyszłości mógł on wpuszczać kolejnych inwestorów do spółki i rozwijać swój biznes.

 

Z drugiej strony start up powinien wyceniać nie tylko wkład finansowy inwestora, ale także pomyśleć o tym, jakie wsparcie niefinansowe może od niego uzyskać. Często wiedza i pomoc doświadczonego przedsiębiorcy będą więcej warte niż pieniądze, które może w ten pomysł włożyć.”

 

Źródło: Rafael Moucka w wywiadzie dla Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, cały artykuł dostępny jest: 3525133889.

MOJE PASJE

Prywatnie Rafael Moucka jest miłośnikiem sportu, rozwoju osobistego i podróży.

 

Zanim rozpoczął działalność biznesową był zawodowym wspinaczem. Odnosił w tej dziedzinie liczne sukcesy – niektórych z wytyczonych przez niego dróg wspinaczkowych do dziś nie udało się przejść nikomu innemu. Wspinaczka sportowa towarzyszyła mu przez kilka lat, lecz kiedy osiągnął w tej dziedzinie założone cele, swoje zaangażowanie i pasję przełożył na rozwój własnego biznesu.

 

Budowanie firmy, zarządzanie zespołem i rozwój osobisty stały się jego nową pasją. Chcąc pogłębiać swoją wiedzę w tym zakresie zdecydował się ukończyć dodatkowe kursy na Harvard Business School&ICAN Institute.

 

Z czasem do zainteresowań Rafaela Moucka dołączył także golf. Zamiłowanie do tej formy sportu połączył z pasją do podróżowania – grał na wielu polach golfowych na świecie.

 

Kilka lat temu Rafael Moucka został także szczęśliwym posiadaczem Harleya Davidsona. Od tej pory wolne chwile poświęca tej formie podróżowania. Na motocyklu dotarł już m.in. do Włoch czy Grecji. I choć podróże na motocyklu pochłaniają go głównie w sezonie wiosenno-letnim, zimą także nie marnuje czasu – motocykl zamienia na narty.

PUBLIKACJE

VIDEO

SPOTKAJMY SIĘ

Rafael Moucka jest prelegentem licznych konferencji, meetup’ów i barcamp’ów poświęconych tematyce biznesowej, start up’owej i technologicznej (mobile&e-commerce). Zobacz, na jakich wydarzeniach można go było spotkać i w których weźmie udział w najbliższym czasie.

Już 23. stycznia Rafael Moucka pojawi się na organizowanej na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej w Zabrzu konferencji  Business meets students. Podczas wydarzenia opowie uczestnikom o największych trudnościach na drodze rozwoju start up’ów. Weźmie także udział w zorganizowanym przez studentów panelu dyskusyjnym pomiędzy młodymi osobami planującymi dopiero biznes a doświadczonymi biznesmenami.

Inspiring Fuckups jest wydarzeniem towarzyszącym Konferencji Inspiring Solutions, która skupia rzesze osób zainteresowanych tematyką okołobiznesową. Podczas odbywającej się w Katowicach edycji wydarzenia Rafael Moucka opowie o błędach, które popełnił na początku swojej biznesowej drogi, dzieląc się z uczestnikami własnymi doświadczeniami.

Rafael Moucka był gościem, organizowanego przez Uniwersytet Śląski, Demo Day. Podczas wydarzenia nie tylko dzielił się doświadczeniami z zakresu pracy w branży IT ze studentami informatyki, ale także oceniał prezentowane przez nich pomysły biznesowe i wskazywał, jak skutecznie je rozwinąć.

Rafael Moucka uczestniczył w spotkaniu z cyklu „TechMine”, który regularnie skupia przedsiębiorców należących do  TechMine Business Hub. Na tego rodzaju wydarzeniach omawiane są kwestie związane z prowadzeniem i rozwojem biznesu. Tym razem spotkanie poświęcone było sprzedaży.

Ostatni w 2017 roku Business Mixer odbywający się w Business Link Katowice miał charakter podsumowania wszystkich działań w bieżącym roku połączonego ze świątecznym spotkaniem firm członkowskich BL. Podczas wydarzenia odbył się także Pitch Contest, na którym zaprezentowało się kilka wybranych pomysłów biznesowych.

Masz pomysł na biznes? Szukasz inwestora, mentora lub wspólnika? Chcesz porozmawiać, podzielić się swoimi doświadczeniami lub wspólnie zrealizować interesujący projekt?

Doświadczenie zdobyte podczas kilkunastu lat prowadzenia firm z obszaru nowych technologii wykorzystuję aktywnie inwestując w spółki rynku ICT. Pełnię funkcję mentora, doradzam i oceniam start up’y, wspierając ich rozwój. Masz interesujący pomysł na biznes?

 

Zapraszam do kontaktu.